Ivana Špičková - Ve stínu arény

 Musím se přiznat, že jsem po uzmutí recenzního výtisku knížky Ve stínu arény chvíli váhala, zda jsem udělala dobře. Nevím, z jakého důvodu trpím představou, že čeští autoři mají do svých románů zpracovávat historii českou a světoví autoři zas tu zahraniční. Po přečtení několika prvních stránek však byly všechny obavy ty tam.

 Příběh, který nám autorka předkládá začíná v Milétu. Městu, ve kterém žije rodina hlavního hrdiny Brasidia. Ten přijíždí na přání otce do rodné země, aby vyslechl nepříjemnou zprávu. Vzápětí však musí nasadit vlastní krk, aby zachránil celou svou rodinu.
 Náš hlavní hrdina se posléze ocitá v gladiátorské škole lanisty Longina. Je však vývojem událostí posledních dní zaskočen natolik, že se režimu školy zprvu rozhodne vzepřít. Postupem času však přichází na "pravidla hry". Stává se gladiátorem, který si svými výkony dokáže podmanit nejen obecenstvo v hledišti arény, ale i srdce mnohých dam.
 Brasidias však doopravdy touží po jediném. Vybojovat si zpět svobodu a opět se shledat se svou rodinou.

 Knížka Ve stínu arény nakonec předčila má očekávání. Po dlouhé době jsem v ruce držela historický román, od kterého se mi během čtení nechtělo odtrhnout. Autorčin jazyk je příjemně čtivý, líbí se mi vykreslení prostředí i charakterů jednotlivých postav. 
 V počátcích četby jsem díky několika shodným prvkům smýšlela o románu jako o příběhu, který je jednou polovinou vyprávěním o silném Spartakovi, polovinou o filmovém Gladiátorovi. Nicméně rozhodně nemůžu říct, že by mě tato skutečnost při čtení knížky ovlivnila negativně. Ba naopak. A za co dávám spisovatelce největší plus - přelstila mě v Brasidiově volbě partnerky.
 Co ale knize musím vytknout, byl způsob zpracování textu. Nevyhovovala mi malá písmena a mnoho textu na stránce. Dále text značně pokulhával po stylistické a sem tam i gramatické stránce. Zbytečně rozvleklá souvětí, nedotažené věty, slovosledy, zbytečné užívání ukazovacích zájmen při popisování situací apod.

 I přes zmíněné nedostatky se mi knížka moc líbila a všem, co mají rádi historické romány, ji vřele doporučuji. Věřím, že Brasidias bude v očích mnohých čtenářek hrdinou, kterého si prostě budou chtít vzít okamžitě za manžela :-)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Karolina Mikšíková - Život, na který metr nestačí

Theo Addair - Muffin a čaj

Dopisy, které nikdo nečetl - Iona Grey